„Krzyżu Chrystusa bądźże pozdrowiony…w Tobie jest nasze zwycięstwo”

Home/ak-krakow, Aktualności, dokumenty, galeria, materialy-formacyjne, slajdy/„Krzyżu Chrystusa bądźże pozdrowiony…w Tobie jest nasze zwycięstwo”

“Dziś, gdy tyle sił duchowego zła uderza w Kościół i w ludzi wierzących, dajmy się zaprowadzić Maryi pod krzyż Chrystusa” – pisze abp Marek Jędraszewski w komunikacie zachęcającym wiernych archidiecezji krakowskiej do duchowego udziału w akcji ewangelizacyjnej “Polska pod krzyżem” organizowanej 14 września 2019 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Kruszynie pod Włocławkiem. Komunikat był odczytany we wszystkich kościołach i parafiach archidiecezji w niedzielę 8 września.

Publikujemy pełną treść komunikatu za Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej.
Kraków, dnia 6 września 2019 r.

Umiłowani Archidiecezjanie!

14 września br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem – czyli w tym miejscu, gdzie 7 czerwca 1991 roku Jan Paweł II sprawował Mszę świętą dla tysięcy pielgrzymów – odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne „Polska pod krzyżem”.
Organizatorem tego spotkania modlitewnego – obok katolików świeckich, od których wyszła inicjatywa i pomysł – jest także diecezja włocławska. Podczas wielogodzinnej modlitwy zebrani będą prosić Pana Boga o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów, nieznajomych oraz dla naszej Ojczyzny. W programie modlitewnym zaplanowano m.in. konferencje duchowe, świadectwa oraz Mszę świętą pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

Umiłowani bracia i siostry w Chrystusie, umiłowani bracia kapłani!

Z oczywistych względów tylko nieliczni z waszych parafii pojadą do Włocławka, by wziąć udział w tej wielkiej modlitwie. Dlatego proszę Was, dołóżcie wszelkich starań, aby w tegoroczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego w każdej  parafii Archidiecezji Krakowskiej zostało zorganizowane czuwanie modlitewne, w którego planie znajdzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej lub adoracja krzyża (taka, jak w Wielki Piątek) oraz Msza święta z adoracją Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Wszystko to uczyńcie w duchu miłości do Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który odkupił nas przez dobrowolną mękę na krzyżu. Nam, chrześcijanom, znak krzyża przypomina o Jego nieskończonej miłości do każdego człowieka. Jednakże krzyż wskazuje również na to, że ta Nieskończona Miłość jest ciągle blisko nas. Jezus zmartwychwstały, który umarł na krzyżu z miłości do nas, jest obecny w naszych świątyniach w Eucharystii – z całym swoim bóstwem i majestatem, prawdziwie i rzeczywiście. Nie możemy być obojętni na taką Miłość. Tylko zbliżenie się do Niej da każdemu z nas siłę i pokój ducha.
Dziś, gdy tyle sił duchowego zła uderza w Kościół i w ludzi wierzących, dajmy się zaprowadzić Maryi pod krzyż Chrystusa. Ona stamtąd poprowadzi nas do naszych świątyń, gdzie Jej Syn, a nasz Pan i Bóg cierpliwie na nas czeka.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Do odczytania we wszystkich kościołach i kaplicach 8 września.”

W dniach od 14 do 21 września, sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie Mogile będzie przeżywać odpust z racji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego. Centralna Msza św. odpustowa sprawowana będzie w niedzielę, 15 września o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym na Placu św. Jana Pawła II. Transmisję Eucharystii przeprowadzi Katolickie Radio Podlasie.

Wrzesień jest szczególnym miesiącem w mogilskim sanktuarium. Jest to czas, w którym przeżywany jest odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Sama nazwa tego święta pochodzi od faktu odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Z tym wydarzeniem związana jest postać cesarzowej – świętej Heleny, której pałac przekształcono na bazylikę. W tej świątyni umieszczono następnie drogocenną relikwię Krzyża przywiezioną z Jerozolimy.

W mogilskim sanktuarium czczone są relikwie Chrystusowego Krzyża oraz związany od wieków z bazyliką łaskami słynący wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Kiedy cystersi przybyli do Mogiły, zastali tu resztki obrzędów pogańskich, odprawianych u stóp kopca Wandy, córki Kraka – legendarnego założyciela Krakowa. Postawili tu krzyż i rozpoczęli ewangelizację. Następnie wybudowali kościół, w którym Chrystusowy Krzyż zajaśniał szczególnymi łaskami. Jego dzieje, a zwłaszcza początki, giną w zakamarkach historii. W południowej ścianie krużganków klasztornych znajduje się wmurowana płyta pochodzącą z kaplicy Krzyża Świętego, nosząca ślady wyżłobione kolanami pielgrzymów. Jest ona świadectwem bardzo żywego kultu, który rozwijał się w poprzednich wiekach.

Odpust w Mogile rozpocznie 14 września o godz. 18.00 Msza św. z procesją, podczas której niesione będą relikwie Krzyża Świętego. W dni powszednie odpustu, według stałego porządku, odprawiane są w bazylice Msze św. (6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.30, 18.00) i nabożeństwa, podczas których przybywający licznie pielgrzymi rozważają mękę naszego Zbawiciela, uwielbiają Go i dziękują za wszelkie dobro w życiu.

Natomiast w dniach 14 – 21 września, o godz. 11.30 odprawiana jest uroczysta Msza św., której przewodniczą wspólnoty zakonne z Krakowa: dominikanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie reformaci, księża misjonarze św. Wincentego á Paulo, cystersi oraz paulini.

20 września przeżywany jest w sanktuarium jako dzień diecezjalnej pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych CARITAS. Z pomocą swoich opiekunów licznie przybywają do bazyliki mogilskiej, aby u stóp łaskami słynącego wizerunku Pan Jezusa skorzystać z łaski odpustu. Wieczorna Msza św. o godz. 11:30  gromadzi przybyłych pielgrzymów, aby pod przewodnictwem swoich Duszpasterzy uczcić Chrystusowy Krzyż i prosić o potrzebne łaski w codziennym życiu. Mszy św. przewodniczył będzie Ks. Bp  Janusz Mastalski.

Centralna uroczystość odpustowa przypada w niedzielę 15 września. Główna Msza św. o godz. 11.00 będzie celebrowana przy ołtarzu polowym na Placu św. Jana Pawła II /TRANSMISJA W KRP/

W tym dniu Msze św. będą sprawowane w bazylice o godz.: 6.00, 6.30, 8.00, 9.30, 13.00, 14.00, 17.00, 18.15. O godz. 16.00 zostaną odprawione Nieszpory z procesją eucharystyczną oraz po nich Msza św.

W ostatni dzień odpustu, 21 września sprawowana będzie uroczysta Msza św. o godz. 18.00, której będą przewodniczyć Cystersi z klasztorów w Mogile i na os. Szklane Domy. Jest to dzień dziękczynienia za otrzymane łaski od Chrystusa Ukrzyżowanego w czasie kończącego się odpustu.

/za KRP/