W Środę Popielcową. Kościół Stacyjny

Home/ak-krakow, Aktualności, Bez kategorii, dokumenty, galeria, slajdy/W Środę Popielcową. Kościół Stacyjny

26.02

Kard. Stanisław Dziwisz: wspierajmy Kościół szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczniów Chrystusa

– Kościół nie jest dziełem ludzkim. Kościół jest darem Chrystusa – naszego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – jest darem dla wszystkich. Łączy się z tym nasza odpowiedzialność za Kościół. Wspierajmy go w tym Wielkim Poście szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczennic i uczniów Chrystusa, Zbawiciela świata – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie liturgii Środy Popielcowej sprawowanej w katedrze na Wawelu.

Kard. Stanisław Dziwisz: wspierajmy Kościół szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczniów Chrystusa

Odwołując się do Ewangelii, którą Kościół czyta w Środę Popielcową kard. Stanisław Dziwisz wskazał na trzy rzeczywistości ważne w życiu uczniów Jezusa i bardzo przydatne na wielkopostnej drodze nawrócenia. – Pierwszą sprawą jest jałmużna. Pod tym słowem kryje się to wszystko, co możemy i powinniśmy dawać naszym bliźnim, czym powinniśmy się z nimi dzielić – tym, co mamy i tym, kim jesteśmy. Chodzi więc nie tylko o dobra materialne, o dobre uczynki co do ciała, ale także co do duszy. Nawet jeżeli niewiele mamy, zawsze możemy obdarzyć bliźniego szczerym uśmiechem, życzliwym spojrzeniem, współczuciem, dobrym słowem i radą, poświęconym mu czasem – mówił kard. Dziwisz podkreślając, że Jezus zwraca nam również uwagę, jak powinniśmy czynić dobro – nie hałaśliwie, nie na pokaz, nie przed kamerą i mikrofonem.

Drugą sprawą jest modlitwa. – Modlitwa to trwanie w Bogu. To zanurzenie w najgłębszej rzeczywistości. To nieustanne powracanie do Źródeł i korzeni naszego istnienia – mówił kard. Dziwisz i zachęcał, aby zastanowić się nad tym, jak najbliższe tygodnie ubogacić lekturą Pisma Świętego, medytacją, adoracją, uczestnictwem w wielkopostnych nabożeństwach, a zwłaszcza w Eucharystii, nie tylko niedzielnej.

Trzecią sprawą i sposobem owocnego przeżywania tego okresu liturgicznego jest post. – Nie chodzi tylko o umiar w jedzeniu i piciu, o umniejszenie sobie pożywienia, ale także o rezygnację lub ograniczenie korzystania z innych dóbr lub treści mniej potrzebnych lub niepotrzebnych. Uczciwy rachunek sumienia wskaże nam, jakie obszary naszego życia wymagają uporządkowania, uzdrowienia, by odzyskać duchową wolność i większą gotowość służenia Bogu i ludziom – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita senior zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce, również Kościół krakowski, przeżywa niełatwy czas. – Doświadczamy różnych trudności i słabości, jesteśmy pod pręgierzem krytyki, sprawiedliwej i niesprawiedliwej. W związku z tym u niektórych naszych braci i sióstr może słabnąć wiara, słabnąć zaufanie do Kościoła i poczucie przynależności do niego. Kościół nie jest dziełem ludzkim. Kościół jest darem Chrystusa – naszego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – jest darem dla wszystkich. Łączy się z tym nasza odpowiedzialność za Kościół. Wspierajmy go w tym Wielkim Poście szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczennic i uczniów Chrystusa, Zbawiciela świata – apelował kard. Dziwisz i dodał, że w tej modlitwie uczestniczy także bp Jan Szkodoń ofiarując swoje cierpienie i odosobnienie za Kościół krakowski.

– Leży nam na sercu przyszłość polskiej młodzieży. Może ona najbardziej jest bezbronna, narażona na oddalenie się od Kościoła, a więc i od Chrystusa. Wiemy, że część naszej młodzieży rezygnuje z katechezy i dyspensuje się od niedzielnej Eucharystii. A przecież to właśnie pomaga człowiekowi poznawać lepiej Chrystusa, pogłębiać wiarę, porządkować życie i żyć według Ewangelii. Niech również ta sprawa będzie przedmiotem naszej wielkopostnej, solidarnej modlitwy – zachęcał kard. Dziwisz.

Metropolita senior wskazał na św. Jana Pawła II, aby jego postać i przykład pomagały przeżywać trudne doświadczenia w Kościele. – Święty Papież stawiał czoła problemom Kościoła, a trudne sprawy Kościoła, których nigdy nie brakowało, jeszcze bardziej budziły w nim miłość do Kościoła takiego, jakim jest. Nie Kościoła idealnego, bo takiego nie ma – mówił były papieski sekretarz.

Eucharystia, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, zainicjowała wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych w Krakowie. Katedra wawelska jest pierwszym kościołem stacyjnym na wzór rzymskiej bazyliki św. Sabiny, gdzie liturgię w Środę Popielcową sprawują papieże.

02