„…Czuwajmy na modlitwie…”

Home/ak-krakow, Aktualności, Bez kategorii, dokumenty, galeria, slajdy/„…Czuwajmy na modlitwie…”

Kard. Stanisław Dziwisz: Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie

– Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie, wychodzącym naprzeciw cierpieniu i śmierci, by mocą swego zmartwychwstania wyprowadzić nas z krainy śmierci i wprowadzić do królestwa życia swego i naszego Ojca Niebieskiego – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Kard. Stanisław Dziwisz: Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie

Przywołując na początku homilii wydarzenia sprzed blisko dwóch tysięcy lat, kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że jerozolimski Wielki Tydzień nie jest tylko wydarzeniem historycznym, choć miało ono miejsce w ściśle określonym miejscu i czasie. – To wydarzenie jest ponadczasowe, bo dzieło zbawienia trwa cały czas i dotyczy ono każdego pokolenia i człowieka od zarania dziejów ludzkości do końca świata. Dlatego ewangelicznego opisu męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana słuchamy nie jako obojętni obserwatorzy. Słuchamy i uczestniczymy w tym wydarzeniu myślą i sercem, bo dotyczy ono najważniejszych spraw naszego życia i śmierci, i naszej wieczności – mówił krakowski metropolita senior.

Kardynał przypomniał, że św. Jana Paweł II pragnął, aby każda Niedziela Palmowa była świętem młodości Kościoła. Z tego papieskiego pragnienia wyrosła też inicjatywa ustanowienia Światowego Dnia Młodzieży, który po raz pierwszy obchodzony był w Rzymie w Niedzielę Palmową 1986 roku. – Pamiętamy, co było w Krakowie, cztery lata temu, jakie świadectwo wiary i młodości Kościoła dała młodzież z całego świata zgromadzona w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły – Jana Pawła II – mówił kard. Dziwisz dodając, że za dwa lata młodzi spotkają się w Lizbonie, a w tym roku i w następnym, zgodnie z metodologią Światowych Dni Młodzieży, odbywają się one w diecezjach. Hasłem tegorocznego, XXXV Światowego Dnia Młodzieży, są słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (Łk 7, 14).

Metropolita senior zachęcił, by słowa papieża Franciszka skierowane do młodych w posynodalnej adhortacji apostolskiej Christus vivit – Chrystus żyje, towarzyszyły nam w najbliższych dniach. – Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie, wychodzącym naprzeciw cierpieniu i śmierci, by mocą swego zmartwychwstania wyprowadzić nas z krainy śmierci i wprowadzić do królestwa życia swego i naszego Ojca Niebieskiego – mówił kard. Dziwisz apelując o szczególną modlitwę o ustanie epidemii za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Siostry Faustyny.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej