Jan Paweł II pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele

Home/ak-krakow, Aktualności, Bez kategorii, dokumenty, galeria, materialy-formacyjne, slajdy/Jan Paweł II pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele

Kard. Stanisław Dziwisz do polskich biskupów: Jan Paweł II pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele

Wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II wygłosił homilię w czasie Mszy św. otwierającej ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. Zwracając się do biskupów kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że Jan Paweł II jest „pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele”. – Pokorna wiara, niezłomna cierpliwość, gorliwa, cicha wielogodzinna modlitwa i te niezliczone spotkania z ludźmi, nadzwyczajna bliskość możliwie dla każdego – to droga każdego kapłana i biskupa, który chce żyć i działać zgodnie z duchem Jezusa – mówił krakowski metropolita senior.

 

Kard. Stanisław Dziwisz odwołując się w homilii do liturgii Słowa zwrócił uwagę, że dobra nowina i Kościół są ze swojej natury misyjne. Wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II w tym kontekście przywołał postać papieża Polaka i nazwał go „misjonarzem świata, niestrudzonym głosicielem „wolności, jaką podarował nam Chrystus”, stróżem i propagatorem światła Jego Ewangelii prawdy i życia”. Przywołując jedne z ostatnich słów Jana Pawła II: „Szukałem ich a oni dzisiaj przyszli do mnie” kardynał stwierdził, że w życiu papieża, jego dziele, a także w sposobie odchodzenia i umierania miłosierny Bóg pokazał nam jeszcze raz piękno Kościoła misyjnego.

Zwracając się do biskupów kard. Dziwisz podkreślił, że Jan Paweł II, biskup Rzymu, jest „pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele”. – Pokorna wiara, niezłomna cierpliwość, gorliwa, cicha wielogodzinna modlitwa i te niezliczone spotkania z ludźmi, nadzwyczajna bliskość możliwie dla każdego – to droga każdego kapłana i biskupa, który chce żyć i działać zgodnie z duchem Jezusa – mówił metropolita senior.

Kardynał wspomniał na trzy akcenty z papieskich pielgrzymek do Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny papież dokonał w Warszawie bierzmowania dziejów. – To była pielgrzymka obudzenia nadziei i odwagi. (…) Nie wolno nam zapominać o tym bierzmowaniu dziejów, czyli o prawdzie, że nasza wolność, suwerenność, niepodległość powiązane są z obecnością Boga w naszych dziejach – mówił kardynał. Zwrócił uwagę, że w czasie czwartej podróży apostolskiej do Ojczyzny w 1991 roku, papież przypominał wymogi ewangelicznego rozumienia wolności, która  prowadzi zawsze do szanowania boskiego prawa wyrażonego w Dekalogu. – Prawo to jest gwarantem ludzkiej wolności, takiej wolności, która potrafi kochać, służyć, widzieć innych i być dla nich. Jakże aktualne jest to ewangeliczne przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II do rodaków także i dzisiaj. Prosił nas Papież wtedy i prosi dzisiaj, z nieba, abyśmy wolność naszą budowali na słowie Boga, na zaufaniu Jego mądrości, na posłuszeństwie, które jest wyrazem świadomości, że „Bóg okazuje nam swoją miłość właśnie przez to, że Chrystus umarł za nas, gdy byliśmy jeszcze grzesznikami” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita senior przywołał też ostatnią papieską pielgrzymkę do Polski z 2002 roku, której tematem stało się miłosierdzie Boże. Ojciec święty konsekrował wówczas łagiewnicką bazylikę poświęconą kultowi miłosierdzia. – Nam wszystkim przekazał misję głoszenia miłosierdzia na cały świat. Uczył nas wtedy „wyobraźni miłosierdzia”. Jak bardzo jej dzisiaj potrzebujemy w każdym wymiarze naszego kościelnego i społecznego życia – podkreślał były papieski sekretarz.

Kończąc homilię kard. Dziwisz wskazał na papieskie sanktuarium na Białych Morzach, świątynię-pomnik Jana Pawła II, który dla wielu stał się znakiem miłosiernej Opatrzności. – Ta świątynia istnieje po to, aby nam o tym przypominać. Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy! Nie tylko nie zapominajmy, ale pozwólmy, aby Bóg ich w nas nieustannie dokonywał – zakończył kard. Stanisław Dziwisz.

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce rozpoczęły się w Krakowie ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystościach bierze udział około 50 biskupów z abp. Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego, wieloletnim sekretarzem św. Jana Pawła II. W papieskim sanktuarium na Białych Morzach obecni byli także: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister Andrzej Adamczyk i władze samorządowe Małopolski – wojewoda, marszałek województwa i przewodniczący sejmiku.

Archidiecezja Krakowska wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II w Krakowie zorganizowała także jubileuszowy koncert. W górnym kościele papieskiego sanktuarium na Białych Morzach wystąpią muzycy Vienna Morphing Orchestra pod dyrekcją Tomasza Wabnica oraz znakomici soliści Andreas Scholl (kontratenor), Sarah Traubel (sopran) oraz Ory Schneor (flet prosty). W programie koncertu zaplanowano m.in. utwory Mozarta, Bacha, Händla i Pergolesiego.

W poniedziałek 15 czerwca polscy biskupi pokłonią się Matce Bożej Płaczącej w kalwaryjskim sanktuarium Ojców Bernardynów i pobłogosławią aulę poświęconą św. Janowi Pawłowi II. O godz. 10.00 Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.